диета 10 кг

Emisja Co2

Europejscy producenci pojazdów użytkowych ogłosili opracowanie narzędzia - kalkulatora umożliwiającego określenie poziomu rzeczywistej emisji CO2 pojazdów ciężarowych i autobusów jeszcze przed ich nabyciem.

Inicjatywa ta wnosi istotny wkład w realizację programu przewidzianego dla sektora LCV (lekkich pojazdów użytkowych) "Vision 2010", mającego na celu redukcję emisji CO2 do roku 2020 o 20%.

Realia rynkowe odgrywają zasadniczą rolę w redukcji emisji CO2 w transporcie drogowym, a tak dokładne narzędzie będzie już wkrótce wspierać potencjalnych nabywców w decyzji o wyborze pojazdu energooszczędnego, o optymalnych parametrach dostosowanych do konkretnej dziedziny transportu. Kalkulator będzie uwzględniał takie czynniki jak praca układu silnik-skrzynia biegów; cechy aerodynamiczne pojazdu oraz rodzaj użytych opon. Jego zadaniem będzie również dostarczenie udziałowcom rynku oraz decydentom obszernej wiedzy na temat złożoności i różnorodności transportu drogowego.

Emisja w poszczególnych pojazdach użytkowych (ciężarówki, LCV, autobusy) jest zróżnicowana i zależy przede wszystkim od masy całkowitej pojazdu, jego kształtu oraz rodzaju wykonywanego przewozu. Z tego względu - w przeciwieństwie do pojazdów osobowych - nie można tu określić średniej emisji CO2 dla pojedynczego pojazdu użytkowego. Metoda zastosowana w kalkulatorze polega na symulacji komputerowej przeprowadzanej w oparciu o rzeczywiste testy z użyciem ciężarówek i autobusów prawie wszystkich dostępnych kategorii: począwszy od autobusów miejskich poprzez śmieciarki i samochody dostawcze, na pojazdach do transportu długodystansowego skończywszy.

Emisje są wyliczane w gramach CO2 dla wartości: tona ładunku/km; m3 ładunku/km oraz przewozu pasażera/km - aby jak najdokładniej odzwierciedlić przeznaczenie i eksploatację pojazdu przed jego nabyciem.

Od roku 1970, Europejscy producenci pojazdów użytkowych z sukcesem ograniczyli zużycie paliwa w oferowanych przez siebie pojazdach o ponad jedną trzecią. Szkodliwe emisje np. tlenku azotu i cząstek stałych zostały zredukowane o 85%, a od roku 1980 – o 95%.

template
joomla